Historie Evarchy v obrazech

První pokus

První stránky byly umístěny na adrese serpicella.euweb.cz a kromě nás je nejspíše nikdo nečetl. Z jakéhosi důvodu se však dochovaly dodnes, a tak mohou být předvedeny v původní podobě. Pouze logo R4 se na adrese nenachází a v zálohách jsem jej dosud nenalezl, a tak muselo být rekonstruováno po paměti (a že je to už sedm let…)

0.jpg

Zrození Evarchy

Ještě v dobách, kdy jsme pavouky neznali jejich jmény, jsme byli okouzleni pohyby a zvědavými pohledy skákavek. A v době vzniku stránek jsme nejraději pozorovali právě je. A tak jsme zvolili právě adresu evarcha.wz.cz, na které vznikla první verze, která si později získala také první čtenáře. Zatím obsahovala několik článků, popisy hadů české republiky převzaté ze serpicella.euweb.cz a také první popis cesty do středomoří - Chorvatsko. Těsně před změnou vzhledu se ale objevila sekce Polyneoptera, která byla předzvěstí nové organizace stránek, ve které ubývalo externích odkazů a přibývalo vlastního obsahu. Z verze se dochovalo pouze pravé menu, ale na základě něj a podle historie novinek byly stránky zrekonstruovány. Pouze horní menu je orientační, původní odkazy se nezachovaly.

1.jpg

Metamorfózy

Tlačítka s odkazy už dávno přestala být v módě a nepodporoval je leckterý prohlížeč, a tak jsem dlouho přemýšlel, jak bych Evarchu přizpůsobil proměnám doby. Vznikl tak vzhled, který provázel stránky v podstatě příštích pět let a zveřejněn byl v příhodnou dobu - na Nový rok 2003. Byl mnohem elegantnější, logičtější, účelnější a donutil nás lépe zorganizovat obsah, protože staré členění do vzhledu nezapadalo. Poprvé bylo použito logo s Evarchou, které vydrželo až do letošního jara a stránky se poprvé něčím odlišovaly od pouhého pokusu v html editoru. Poprvé dostaly svůj vzhled.

2.jpg

Evarcha už tedy byla více než koníčkem jednoho nadšence. Byl to způsob, jak prezentovat skupinu lidí, kteří se zajímají o přírodu a neváhají za ní vyrazit daleko od knih a monitorů svých počítačů. A jak se Evarcha stala něčím, co spojovalo naše zájmy, stránky se staly tím, co je mělo odpovídajícím způsobem prezentovat. Bylo tedy třeba doladit nedostatky ve vzhledu. I když stále nedošlo k zásadní změně, stránky dostaly mnohem propracovanější a modernější podobu a postupně také stále smysluplnější a jednotnější obsah. Nic už nebránilo přechodu v dnešní stav.

3.jpg

Nová Evarcha

Poslední krok už nebyl způsoben snahou o zlepšování vzhledu. Tentokrát to byl obsah, co si vynutilo razantní zákrok. A důsledky byly ještě rozsáhlejší. Nedostatek místa nás donutil zaplatit si vlastní doménu, rozsáhlé články potřebovaly systém, který by umožňoval jejich efektivní vyhledávání vyhledávači a četnost aktualizací jednodušší úpravy. A tak se zrodila současná Evarcha a pod dojmem z nových možností i rozsáhlé nové sekce s množstvím nových informací. Zrodily se stránky, které vidíte dnes.

4.jpg

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
autori/historie.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:36 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru