Algyroides nigropunctatus

čeleď Lacertidae

rod Algyroides

Paještěrka dalmatská

Popis

Středně velká ještěrka a největší zástupce rodu Algyroides, dosahující celkové délky až 21 centimetrů. Hlava je poměrně statná, ocas tvoří zhruba polovinu délky těla. Šupiny na těle jsou velké a nápadně kýlnaté.

Samci se vyznačují velice nápadným zbarvením s jasně modrým hrdlem a dolní polovinou hlavy a několika šupinami na bocích. Základní zbarvení je obvykle červenavé, ale může přecházet až v tmavě šedou. Břicho samců je nápadně oranžové. Samice jsou oproti tomu zbarveny nenápadně, jednobarevně šedě až hnědočerveně s různě výraznými drobnými skvrnkami.

Rozšíření

Vyskytuje se na celém západním pobřeží Balkánu včetně ostrovů od Slovinska po Řecko. Pouze na Peloponésu je nahrazena paještěrkou peloponéskou.

Ekologie

Algyroides nigropunctatus vyhledává, podobně jako další druhy rodu, stinná, vlhká místa s dostatkem opadanky, sloužící jako úkryt. Je však také možné jej zastihnout v okolí lidských sídel na stěnách nebo zídkách, po kterých hbitě šplhá. Aktivní je během dne. Vyskytuje se od 0 do 1200 metrů nad mořem. Rozmnožuje se od května do července, samice klade okolo šesti vajec.

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herpetofauna/druhy/sauria/algnig.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:45 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru