Podarcis sicula

čeleď Lacertidae

rod Podarcis

Podarcis sicula (ještěrka italská)

Popis

Poměrně silná ještěrka s velmi dlouhým ocasem a zašpičatělou hlavou. Hřbet bývá zbarven zeleně a přechází v hnědé zbarvení směrem k ocasu, hnědá ale může převažovat a variabilní je také rozmístění a velikost černých a bílých skvrn, které jsou ale nejhustší uprostřed hřbetu a na bocích, kde tvoří typické síťování. Mezi předními a zadními končetinami může být několik modravých skvrnek.

Dospělé ještěrky dorůstají obvykle nejvýše 25 centimetrů délky, přičemž velká část z této hodnoty připadá na ocas.

Rozšíření

Areál ještěrky italské se omezuje na pevninskou Itálii, přilehlé ostrovy (Korsiku, Sardinii a Sicílii) a Dalmácii. Mimo to žije na Malorce, v evropské části Turecka a vysazena byla na jihu Francie, ve Španělsku a dokonce v USA.

Ekologie

Ještěrka italská obývá často otevřená kamenitá prostranství okolo kamenných zídek, zahrad a dalších výsledků lidské činnosti a často se na vhodných místech vyskytuje ve velkém množství.

Typický je její výskyt na zídkách okolo domů a v kempech, kde jí nevadí neustálý ruch a přítomnost člověka a vůbec není těžké ji pozorovat při rozmanitých životních projevech, ať už jde o vzájemné souboje nebo shánění potravy.

Typická lokalita na archeologickém nalezišti, Sardinie Podobná lokalita u Alérie, Korsika Trosky domů v saline, Stintino, Sardinie

Ještěrka italská je velmi žravá a lze ji často pozorovat při pochůzkách za potravou jak sbírá mravence a další hmyz téměř za pochodu a nenechá se rušit kolem procházejícími lidmi. Pokud se někdo přiblíží příliš, okamžitě zmizí do svého úkrytu, ale po krátké chvíli opět vystrkuje hlavu a rozhlíží se po okolí, jestli už nebezpečí pominulo.

Fotografie

Sardinie

Korsika

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herpetofauna/druhy/sauria/podsic.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:45 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru