Timon lepidus

čeleď Lacertidae

rod Timon

Ještěrka perlová

Popis

Největší evropská ještěrka s velkou hlavou a silným, dlouhým ocasem, dorůstající až do 65 cm délky. Zbarvení dospělých jedinců může být jasně zelené až světle hnědé s různě intenzívní kresbou na hřbetě a skvrnami na bocích. Černé skvrny na hřbetě tvoří síťovitou kresbu. Skvrny na bocích jsou nápadným určovacím znakem - bývají velké, jasně modré a černě orámované a táhnou se od ramen k zadním končetinám. U mláďat bývají podobně ohraničené žluté skvrny též na hřbetě a mohou splývat do příčných skvrnitých pruhů.

Rozšíření

Tyto ještěrky jsou hojné především na Pyrenejském poloostrově, ale jejich výskyt zasahuje až do jižní Francie a severovýchodní Itálie. Příbuzné druhy najdeme i v severní Africe a na blízkém východě.

Ekologie

Ještěrka perlová obývá suché, prosluněné lokality s dostatkem úkrytů vhodné velikosti, například velkými kameny a hromadami suti, pod kterými si může vyhloubit noru. V nebezpečí se umí velmi rychle pohybovat, ale v krajní nouzi se uchyluje i k aktivní obraně. V teplých oblastech může vystupovat až do nadmořské výšky 2100 m.

Během dne ještěrky loví větší bezobratlé, včetně například štírů, a vzhledem ke své velikosti výjimečně i drobné obratlovce.

Samice klade až 20 vajíček a přes 10 cm dlouhá mláďata se líhnou po třech měsících. Samci dospívají ve dvou a samice ve třech letech.

Fotografie

Ještěrka perlová (Timon lepidus) Ještěrka perlová (Timon lepidus) Trofej

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herpetofauna/druhy/sauria/timlep.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:45 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru