Podarcis tiliguerta

čeleď Lacertidae

rod Podarcis

Ještěrka korsická

Popis

Štíhlá ještěrka s nápadnou plochou, zašpičatělou hlavou a dlouhým, úzkým ocasem, dosahující celkové délky až 25 centimetrů.

U samic převažuje hnědé zbarvení porušené četnými černými a bílými skvrnami, mnohdy, především na ocase, splývajícími do nepravidelných pruhů. Základní zbarvení samců na těle přechází do obvykle nápadně zelené se skvrnami uspořádanými obdobně jako u samic. Na okrajích hřbetu se u obou pohlaví často táhne nápadný světlý proužek, který se jindy může už v přední části těla rozpadat na řadu drobných skvrnek. Za předními končetinami bývá různý počet modrých skvrn.

Rozšíření

Ještěrka korsická je endemitem Korsiky a Sardinie.

Ekologie

Ještěrky tohoto druhu nalezneme na většině slunných kamenitých lokalit na obou ostrovech, od skalnatých svahů stoupajících od moře po kamenitá říční údolí ve vyšších polohách.

Skalnaté pobřeží na Costa Paradiso, Sardinie Hromady kamení kolem potůčku, Corte, Korsika Hornatá krajina Korsiky

Na mnoha místech zastupuje ještěrku italskou jako nejhojnějšího plaza a je ji možné pozorovat téměř na každém kroku. Při dostatku trpělivosti je možné přiblížit se na vzdálenost vhodnou k pozorování rozmanitých životních projevů, od shánění potravy po hledání partnera.

Fotografie

Sardinie

Samice Samec Pár ještěrek korsických, Costa paradiso, Sardinie Samec Samec Detail hlavy Detail hlavy

Korsika

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herpetofauna/druhy/sauria/podtil.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:45 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru